NPZ 2024/2025

NACIONALNO PREVERJANJE ZNANJA  V 3., 6. IN 9. RAZREDU

ZA ŠOLSKO LETO 2024/2025

Nacionalno preverjanje znanja določa Zakon o osnovni šoli v 64. členu.

Nacionalno preverjanje znanja je poseben postopek preverjanja znanja, kjer vsi učenci 3., 6. in 9. razreda v državi na isti dan rešujejo enake preizkuse pod enakimi pogoji, preverjajo pa se standardi znanja, določeni z učnim načrtom. Temeljni cilj NPZ  je pridobiti dodatne informacije o znanju učencev. Z nacionalnim preverjanjem znanja želimo prispevati k boljši kakovosti učenja, poučevanja, znanja in učinkovito sprotno preverjati kakovost učnih načrtov.

Opravljanje nacionalnega preverjanja znanja (NPZ) je obvezno za vse učence 3., 6. in 9. razreda.

Z nacionalnim preverjanjem znanja se preverjajo standardi znanja in sicer:

1. a) ob koncu prvega vzgojno-izobraževalnega obdobja (v 3.razredu)  se preverja znanje iz:
  • slovenščine,

1. b) ob koncu drugega vzgojno-izobraževalnega obdobja (v 6.razredu)  se preverja znanje iz:
  • tujega jezika- angleščine

1. b) ob koncu tretjega vzgojno-izobraževalnega obdobja (v 9.razredu)  se preverja znanje iz:
  • matematike,
  • tretjega predmeta, ki ga  določi minister v mesecu septembru

Minister je s sklepom 2. 9. 2024 za tretji predmet za učence 9. razreda za šolsko leto 2024/2025 za našo šolo določil biologijo.

Na spletnih straneh RIC-a lahko najdete naloge in rešitve  NPZ iz prejšnjih šolskih let.

NOVO! V primeru omejitve vpisa v programe srednjega poklicnega izobraževanja, srednjega strokovnega izobraževanja ter gimnazijskega izobraževanja bo merilo za izbiro učencev poleg seštevka zaključnih ocen vseh obveznih predmetov iz 7., 8. in 9. razreda osnovne šole (60 %) še dosežka na nacionalnem preverjanju znanja iz slovenščine (20 %) in matematike (20 %).

Največ informacij o NPZ lahko dobite na spletni strani Državnega izpitnega centra, kjer posebne komisije pripravljajo naloge za NPZ in ki je tudi zadolžen za izvedbo NPZ. Njihova spletna stran je www.ric.si. Tam si lahko preberete Informacije za učence in starše za šolsko leto 2024/2025 v zvezi z NPZ.

Datumi izvedbe nacionalnega preverjanja znanja (NPZ), ki ga bodo opravljali učenci 3., 6. in 9. razreda:

• 24. marec 2025: NPZ iz slovenščine (3., 6. 9. razred)
  • 27. marec 2025: NPZ iz matematike (3., 6. 9. razred)
  • 1. april : NPZ iz angleščine za 6. razred
                  NPZ iz biologije za 9. razred

Več si lahko preberete tukaj:

Pravilnik o nacionalnem preverjanju znanja v osnovni šoli

Odredba o merilih za izbiro kandidatov v primeru omejitve vpisa v programe srednjega poklicnega izobraževanja, srednjega strokovnega izobraževanja ter gimnazij